Molitva svetih Optinskih staraca

Započeo Aruna,

prethodna tema - sledeća tema

Sandra


Mario Doljanin

Pozdrav svima

imam u svojoj nekoj bazi podataka i savjete Optinskih staraca koji su zanimljivi pa bi ih dodao ovdje
i to u izvornom obliku, bez izmjena

lp, Mario


SAVETI OPTINSKIH STARACA HRISCANIMA
KOJI ZIVE U SVETU

Saveti prepodobnog Lava (Nagolkina)
• Trudi se da više paziš na sebe, a ne da razmatraš dela, postupke i odnos drugih prema tebi, ako u njima ne vidiš ljubav, to je zato što i ti sam nemaš ljubavi u sebi.
• Gde je smirenje, tu je i jednostavnost, koja ne ispituje Božije sudove.
• Bog ne odbacuje molitve, ali njihove želje nekada ne ispunjava jedino zbog toga da bi po Svom Božanskom Promislu sve ustrojio najbolje moguće. Šta bi bilo, kada bi On - Svevideći - potpuno ispunjavao naše želje? Mislim, mada ne tvrdim, da bi onda svi ljudi poginuli.
• Čovek, koji živi bez straženja nad samim sobom nikada se neće udostojiti posete Božije blagodati.
• Kada nemate mira, znajte da nemate u sebi smirenje. To je Gospod rekao u sledećim rečima, koje zajedno s tim pokazuju gde treba tražiti mir. On je rekao: "Naučite se od Mene, jer sam Ja krotak i smiren srcem, i naći ćete mir dušama vašim" (Mt. 11, 29).

Saveti prepodobnog Mojseja (Putilova)
• Ako ste nekada nekome učinili neku milost - za to ćete biti pomilovani
• Ako stradate sa stradalnicima (čini se ovo je nešto malo) - ubrajate se u mučenike
• Ako oprostite onome koji vas je uvredio, ne samo da vam se svi vaši gresi opraštaju, već postajete sinovi Božiji.
• Ako se od srca pomoliš za spasenje, pa makar i malo, spašćeš se.
• Ako sebe ukoriš, okriviš i osudiš pred Bogom za grehe koje osećaš po savesti, i za to ćeš biti opravdan.
• Ako ispovedaš svoje grehe pred Bogom, dobićeš oproštaj i platu.
• Ako zažališ zbog svojih greha, ili se rasplačeš, ili uzdahneš, taj tvoj uzdisaj neće biti sakriven od Njega. "Ne ostaje skrivena od Njega, - kaže sveti Simeon, - kap suzna, niti deo kapi".
• Proveravaj se svakodnevno: šta si posejao za budući vek, pšenicu ili trnje? Ispitavši se, trudi se da se ispravljaš na bolje sutradan i tako živi ceo život.
Ako je današnji dan loše proveden, tako da nisi ni uzneo Bogu molitve kako treba, niti se i jednom skrušio u srcu, niti smirio u mislima, niti milostinju nekome dao, niti oprostio onome ko ti je nešto skrivio, niti si pretrpeo nevolju, već se naprotiv nisi uzdržao od gneva, nisi se uzdržavao u rečima, hrani, piću, ili si um svoj pogružavao u nečiste misli, sve ovo razmotrivši po savesti, osudi sebe i potrudi se da sutradan budeš pažljiviji u dobrom i obazriviji da ne cinis zlo.
Saveti prepodobnog Makarija (Ivanova)
• Na vaše pitanje u čemu se sastoji srećan život, da li u slavi ili bogatstvu, ili u tihom, mirnom, porodičnom životu, reći ću da se slažem sa ovim poslednjim, i još ću dodati: život, koji protiče sa čistom savešću i sa smirenjem, donosi mir, spokojstvo i istinsku sreću.
A bogatstvo, čast, slava i visoki položaj često bivaju uzrok mnogih grehova, i takva sreća je beznadežna.
• Ljudi najčešće žele i traže blagostanje u ovom životu, a trude se da izbegavaju nevolje. I čini se da je to veoma dobro i prijatno, ali današnje blagostanje i sreća šteti čoveku. On upada u različite strasti i grehe i gnevi Gospoda, a provodeći život u nevoljama više se približava Gospodu i lakše zadobija spasenje, i zato je Gospod srećan život nazvao širokim putem: "široka su vrata i prostran put koji vodi u smrt i mnogi idu njime" (Mt. 7, 13), a život sa nevoljama je nazvao: "uzan je put i tesna su vrata koja vode u život večni i malo ih je koji ga nalaze" (Mt. 7, 14).
Dakle, po svojoj ljubavi prema nama Gospod videći našu korist, mnoge svodi sa širokog puta, i postavlja na uzan i trnovit put, kako bi trpljenjem bolesti i nevolja uredio njihovo spasenje i darovao život večni.
• ...Vi želite ne samo da budete dobra i da nemate ništa loše u sebi, već i da sebe vidite takvom. Želja je pohvalna, a da vidite svoje dobre osobine, to je već hrana samoljublju. Svi treba da smatraju sebe zaludnim slugama, a mi smo u svemu neispravni, mada u mislima sebe na smatramo takvima, i zato se i smućujemo, umesto da se smirimo.
I zato nam Bog ne daje snagu za ispunjavanje, da se ne bismo uznosili, već da bismo se smirivali i zadobili zalog smirenja. I kada njega steknemo onda će i naše vrline biti čvrste i ono nam neće dozvoliti da se uznosimo.
• Mi smo umno ograničeni, misleći da ustrojimo svoje stanje, tugujemo, sujetni smo, lišavamo se mira, ostavljamo svoje religiozne obaveze radi toga da bismo deci ostavili bolje nasledje. Ali znamo li da će im ono poslužiti na korist?
Ne vidimo li decu kojoj je ostalo bogatstvo, da im ono nije na pomoć - ono im je samo poslužilo kao povod za lošu moralnost. Treba se brinuti da se deci ostavi dobar primer sopstevnog života i da se vaspitaju u strahu Božijem i po Njegovim zapovestima, to je njihovo glavno bogatstvo.
Kada budemo tražili Carstvo Božije i pravdu njegovu onda će nam se sve ostalo dodati (Mt. 6, 33). Vi kažete: ne treba to raditi, današnji svet ne zahteva to već nešto drugo! Dobro, ali da li ste vi rodili decu samo za svet, ili za budući život? Tešite se Božijim rečima: "ako vas svet mrzi, znajte da je Mene omrznuo pre vas" (Jn. 15, 18), a telesno mudrovanje neprijateljstvo je Bogu jer se ne pokorava zakonu Božijemu niti može" (Rim. 8, 7). Ne želite da vaša deca steknu slavu ovoga sveta, već da budu dobri ljudi, pokorna deca, a kada Bog odredi - dobri supruzi, nežni roditelji, brižni o sebi potčinjenim, imajući ljubavi prema svima i snishodljivi prema neprijateljima.
• ...Vi imate želju da se približite Bogu i da zadobijete spasenje. U tome se sastoji sva obaveza svakog hrišćanina, koja se ostvaruje ispunjavanjem Božijih zapovesti, koje se sve zasnivaju na ljubavi prema Bogu i bližnjemu i prostiru se sve do ljubavi prema neprijateljima. Čitajte Jevandjelje, u njemu ćete naći put, istinu i život, čuvajte Pravoslavnu veru i ustave Svete Crkve, poučavajte se delima pastira i učitelja Crkve i usaglašavajte svoj život sa njihovim.
Ali sama molitvena pravila nam ne mogu doneti koristi ... savetujem vam da što više obraćate pažnju na dela ljubavi prema bližnjima: u odnosu prema supruzi i deci, brinite se o njihovom vaspitavanju u Pravoslavnoj veri i dobrom moralu prema vama potčinjenim ljudima, i prema svim bližnjima. Sveti apostol Pavle je nabrajajući razne vrste vrlina i podvige samoodricanja govorio: "ako i činim sve to, a ljubavi nemam kakva mi je korist od toga".

Aruna

Molitva svetih Optinskih staraca

Gospode, daj da sa duševnim spokojem primim sve što mi donese nastupajući dan i da se svecelo predam volji Tvojoj Svetoj. Upućuj me i pomaži svakog časa u toku ovoga dana. Bilo kakve vesti da dobijem, nauči me da ih primim dušom spokojnom i sa čvrstim uverenjem da u svemu biva Tvoja Sveta volja. Upravljaj mojim mislima i osećanjima i u svim delima i rečima. U svemu nepredviđenom što me zadesi, ne dopusti da zaboravim da sve dolazi od Tebe. Nauči me da se pravilno i razumno ophodim sa svakim članom svoje porodice i sa svojim bližnjima, da nikog ne smućujem i ne ožalostim. Gospode, daj mi snage da podnesem zamor današnjega dana i sve što se u toku dana dogodi. Upravljaj mojom voljom i nauči me da se molim, da verujem, da se nadam, da trpim, da praštam i volim.

Amin.